15 بازی برتر ماریو براساس نمرات منتقدین

کنسول‌های نینتندو را می‌توان از دست داد، و Wii U یکی از بزرگترین شکست‌های آن بود. این کنسول بدخیم با فروش تنها 13 میلیون دستگاه در طول عمر خود، توسط جانشین آن، نینتندو سوییچ، ضعیف شده است. این هیبریدی به دلیل ترکیبی از وضعیت قابل حمل با امضا و مجموعه ای قوی از عناوین شخص اول، نزدیک به 85 میلیون دستگاه در طول چهار سال خود در بازار فروخته است. در خط مقدم این کتابخانه، ماریو، لوله کش قرمز و آبی مورد علاقه نینتندو قرار دارد. بیش از دوازده عنوان Super Mario برای سوییچ منتشر شده است. اما چند تا از این بازی ها واقعا خوب هستند؟

حتی جدیدترین کنسول نینتندو هم از بازی های بد مصون نیست، صرف نظر از اینکه آنها با طلسم پرچمدار این شرکت مرتبط هستند یا نه. بیایید تمام بازی‌های ماریو روی سوییچ را مرور کنیم و ببینیم با استفاده از میانگین امتیازات کلی Metacritic و پایگاه داده بازی‌های اینترنتی، پاسخ انتقادی به هر یک از آنها چه بوده است. فقط بازی هایی با عنوان ماریو در اینجا در نظر گرفته می شوند، بنابراین کراس اوورهایی مانند Super Smash Bros. Ultimate که در آن او به سادگی به عنوان یک شخصیت قابل بازی ظاهر می شود، حساب نمی شوند.

15. Mario & Sonic At The Olympic Games 2020 (66/100)

Mario & Sonic در بازی‌های المپیک 2020 ششمین ورودی از مجموعه خود است، اما اولین موردی است که بدون بازی‌های المپیک در دنیای واقعی عرضه می‌شود. این مجموعه قبلاً از سال 2018 صرفنظر کرده بود اما برای المپیک فانتوم 2020 بازگشته بود و رویدادها و مینی‌بازی‌های متنوعی را برای بازیکنان ارائه می‌دهد. مورد انتظار یا مورد نیاز اگر بازی چند نفره غیرقابل سرزنش بود، خوب بود، اما Mario & Sonic 2020 در آنجا نیز به دلیل زیرساخت آنلاین ضعیف و قابل پیش بینی ضعیف نینتندو آسیب می بیند. این بازی ادامه ارزشمندی از فرمول ارائه شده توسط بازی های قبلی است، اما در نوآوری یا تکامل شکست خورده است.

14: Mario Golf: Super Rush (70/100)

بازی های مضحک ورزشی ماریو به گلف در NES برمی گردد، اما Mario Golf: Super Rush ممکن است بهترین مورد تا به امروز باشد. این بازی در حال حاضر دارای مجموعه بزرگی از شخصیت‌های قابل بازی است که می‌توان با آن‌ها به صورت چندنفره محلی و آنلاین، مسابقه گلف هیجان‌انگیزی را با دوستان انجام داد. به آن یک حالت داستانی کامل و اضافه کردن دوره‌ها و شخصیت‌های جدید از طریق DLC را اضافه کنید، یک ضربه مطمئن در دستان خود خواهید داشت. Mario Golf: Super Rush دقیقاً در زمان مناسب ضربه زد، و بازیکنانی که منتظر بودند تا Mario Party Superstars و آخرین شخصیت Super Smash Bros Ultimate کنار گذاشته شوند، بازی معمولی را برای بازی‌ها فراهم می‌کرد، و این زمان با انبوهی از تبلیغات شفاهی مثبت نتیجه داد.

13. Super Mario Bros. 35 (73/100)

Super Mario Bros. 35 یک آزمایش کوتاه مدت بود که فقط در مراسم سی و پنجمین سالگرد ماریو در دسترس بود. مانند تتریس 99، این بازی به صورت رایگان در اختیار مشترکین Nintendo Switch Online قرار گرفت، اما فقط در طول زمان اجرای رویداد سالگرد. گیم‌پلی واقعی شامل 35 بازیکن در یک لابی مشترک بود که هر کدام از نسخه‌های سطوح مختلف Super Mario Bros. ترتیب سطوح شبه تصادفی گاهی اوقات می تواند با اولویت بندی سطوح اولیه و کمتر جالب ختم شود. این منجر به از دست دادن علاقه بازیکنان به یک مفهوم دیگر شد که به خوبی طراحی شده بود.

12. Super Mario Party (75/100)

سوپر ماریو پارتی آخرین ورودی از سری طولانی مدت آن است. این بازی دارای گیم پلی نسبتا استاندارد برای عنوان ماریو پارتی است، با حداکثر چهار بازیکن به نوبت تاس می اندازند و در اطراف نقشه جهان به سبک بازی تخته ای حرکت می کنند، سکه ها را جمع آوری می کنند و سعی می کنند ستاره ها را به دست آورند. پایان هر دور یک مینی‌بازی را راه‌اندازی می‌کند که در قالب 1v3، 2v2 یا رایگان برای همه بازی می‌شود. منتقدان به طور کلی بازگشت بازی به فرم را تحسین کردند، زیرا ورودی های قبلی در این سری قالب سنتی را کنار گذاشته بودند. اما، آنها همچنین نسبت به تعداد مراحل پایین و تلاش کم رنگ آن در حالت های بازی جایگزین، اخم کردند. سوپر ماریو پارتی تلاش خوبی است، اما عمدتاً طرفدارانی دارد که برای دنباله آن هول می کنند.

11. Mario Tennis Aces (76/100)

Mario Tennis Aces به عنوان هفتمین مدخل در مجموعه کلی ماریو تنیس تلاش زیادی می کند. نوآوری بزرگ آن از نظر گیم پلی، اضافه شدن یک گیج سنج انرژی است که می توان آن را از طریق رالی های موفق و عکس های به موقع پر کرد. هنگامی که به اندازه کافی پر شد، بازیکن می تواند یک شات ویژه را شروع کند، یا فقط تا حدی آن را تخلیه کند تا یک عکس منطقه ای انجام دهد. هم شوت های منطقه ای و هم شوت های ویژه به راکت حریف آسیب می زند اگر به درستی مسدود نشود و در نتیجه سطح استراتژی بیشتری را به همراه خواهد داشت. اما علی‌رغم این نوآوری، بازی دارای نقص‌هایی نیز هست، که عمدتاً ناشی از ارائه‌ی بی‌نظیر آن از نظر شخصی‌سازی تک‌نفره و شخصیت‌ها است.

10. Mario Kart Live: Home Circuit (78/100)

Mario Kart Live: Home Circuit بزرگترین انحراف از نظر ورودی های این لیست است. این ترکیبی از بازی دیجیتال و ماشین RC است که علاوه بر چندین دروازه، یک کپی فیزیکی از یک ماشین مسابقه ای به سبک Mario Kart را به بازیکنان می دهد. این گیت ها را می توان در دنیای واقعی در هر تعداد پیکربندی قرار داد تا یک مسیر مسابقه را تشکیل دهد. دوربین روی ماشین مسابقه و نرم‌افزار بازی با هم ترکیب می‌شوند تا گیم‌پلی استاندارد Mario Kart را ایجاد کنند، اما با ماشین مسابقه در مسیری واقعی. بازیکنان برای راه‌اندازی هر چیزی فراتر از یک دوره ابتدایی به فضای نسبتاً باز نیاز دارند و هر زمان که بخواهند چیزها را تغییر دهند باید کار ترسیم مجدد نقشه را انجام دهند. Home Circuit یک ایده عالی است، اما چالش های جدی در اجرای آن دارد.

9. Mario Party Superstars (79/100)

جایی که سوپر ماریو پارتی با شکست مواجه شد، سوپراستارهای پارتی ماریو این سیو را انجام دادند. Mario Party Superstars با داشتن مجموعه‌ای از بهترین تابلوهای پارتی ماریو در طول عمر طولانی این سری، آنقدرها یک ورودی جدید نیست، بلکه نامه‌ای عاشقانه برای همه کسانی است که قبل از آن آمده‌اند. همچنین برخی از بهترین مینی گیم های فرنچایز را بازگرداند و این کار را با فعال کردن چند نفره محلی و آنلاین از همان ابتدا انجام داد. باید دید که Superstars پس از عرضه چقدر از نینتندو پشتیبانی خواهد کرد، اما روزهای ابتدایی بازی نشانه امیدوارکننده ای از ورود برجسته به این فرنچایز است.

8. Paper Mario: The Origami King0 (80/100)

بازی‌های Paper Mario یک انحراف دیگر از چیزی است که یک بازی معمولی ماریو را تشکیل می‌دهد و این سوال را مطرح می‌کند که این سری تا چه حد یکپارچه هستند. صرفنظر از این، سری Paper Mario بر روی گیم پلی سبک و نوبتی RPG با سبک گرافیکی برجسته و شوخ طبعی جذاب تمرکز دارد. پادشاه اوریگامی هم با این استاندارد مطابقت دارد و هم از آن سرپیچی می کند، همچنان به بازیکنان اجازه می دهد در سراسر جهان حرکت کنند اما نبردها را تغییر می دهند تا بیشتر روی پازل های سه بعدی تمرکز کنند. همچنین دارای یک سبک گرافیکی جدید و جسورانه است، زیرا ماریو در برابر ساکنان کاغذی پادشاهی قرار می گیرد که در نمایش های سه بعدی غیرعادی "تا شده" هستند. بسیاری از منتقدان از سبک بصری جسورانه و جذاب بازی لذت بردند، اما به این نکته نیز اشاره کردند که گیم پلی RPG را که طرفداران قبلاً از آن لذت می بردند کنار گذاشته است.

7. New Super Mario Bros. U Deluxe (81/100)

New Super Mario Bros. U Deluxe یکی از بازی‌هایی است که پس از عملکرد ضعیف Wii U به سوییچ منتقل شده است. Bros. U با جانشین خود، New Super Luigi U، یک Redux به سبک Lost Levels با مراحل دشوارتر. همچنین Toadette را به عنوان یک شخصیت قابل بازی اضافه می کند تا وضعیت لوکس خود را بدست آورید. این بازی یک بندر عالی است، اما همچنین شاهدی بر یک دوره خاص از طراحی ماریو است. این می تواند یک شمشیر دو لبه برای کسانی باشد که بار اول از آن لذت نبرده اند و منجر به یک تجربه قطبی تر می شود، به خصوص در مقایسه با عناوین محبوب جهانی مانند Super Mario Odyssey.

6. Super Mario 3D All-Stars (83/100)

Super Mario 3D All-Stars سه عنوان مختلف پلتفرم سه بعدی را با هم ترکیب می کند: Super Mario 64، Super Mario Sunshine و Super Mario Galaxy. هیچ محتوای جدیدی در این مجموعه وجود ندارد، بنابراین تجربه باید تلاش کند و به طور کامل بر روی قدرت بازی های پورت شده خود ایستادگی کند. هر سه بازی سرگرم کننده هستند، اما بسته به طور کلی هنوز بوی عادت وحشتناک نینتندو می دهد: شارژ بیش از حد. این بازی در حالی که در فروشگاه اینترنتی نینتندو در دسترس بود، 60 دلار بود، و حتی این تنها در 35 سالگی ماریو بود. بازیکنانی که اکنون می‌خواهند آن را پیدا کنند، باید یکی از معدود نسخه‌های فیزیکی منتشر شده در طول دوره کوتاه هفت ماهه را دنبال کنند، که ممکن است هزینه بیشتری نیز داشته باشد.

5. Mario + Rabbids Kingdom Battle (84/100)

Mario + Rabbids Kingdom Battle یکی از عجیب ترین کراس اوورهایی است که ماریو در مدت زمان زیادی داشته است. Mario + Rabbids لوله‌کش اصلی را با خرگوش‌های روبه‌روی یوبی‌سافت ترکیب می‌کند، اما به یک بازی معمولی برای هر یک از این دو فرنچایز منجر نمی‌شود. ماریو برای پلتفرمرها، بازی های RPG و حتی بازی های ورزشی به خوبی شناخته شده است، در حالی که Rabbids به دلیل ظاهر شدن به عنوان آنتاگونیست های پلتفرمینگ و به عنوان ستاره های گلچین مینی بازی های مهمانی معروف هستند. Kingdom Battle در عوض یک RPG تاکتیکی مبتنی بر نوبت در سبک XCOM است، اما برای دسترسی بیشتر برای مخاطبان بیشتر سازگار شده است. بازی با استقبال خوبی روبرو شد و منتقدان توانایی آن را برای آسان کردن درک یک سبک پیچیده تعریف کردند. Rabbids چیز کمی به بازی اضافه می کند، اما می تواند برای بازیکنانی که سعی می کنند بیشتر روی تجربه تاکتیکی تمرکز کنند و کمتر روی رنگ های احمقانه و لباس پوشیدن تمرکز کنند، سردرد باشد.

4. Super Mario Maker 2 (88/100)

Super Mario Maker 2 دنباله مستقیم Super Mario Maker است که بر روی Wii U منتشر شد. سطوح خود را برای سایر بازیکنان برای لذت بردن. این بهترین استقبالی است که یک بازی سازنده مانند Super Mario Maker می تواند به آن امیدوار باشد و عاقبت تمام موفقیت اصلی خود را با سهولت تمرین منتقل می کند. این بازی همچنین ابزارهای جدیدی را به آن اضافه می کند تا از دست دادن گیم پد Wii U با یک الگوی بصری جدید برای نمایش Super Mario 3D World و پشتیبانی بهتر از سطوح عمودی استفاده کند. Super Mario Maker 2 فقط به بازی فوق العاده قبلی اضافه می کند و به اندازه کافی تغییر می کند و بقیه چیزها یکسان باقی می ماند.

3. Super Mario 3D World + Bowser's Fury (91/100)

Super Mario 3D World یک پورت دیگر از Wii U است، این بار با اضافه شدن Bowser's Fury به عنوان حالت بازی جداگانه. 3D World بر اساس موفقیت قبلی Super Mario 3D Land برای 3DS، با رویکرد ترکیبی برای پلتفرمینگ ساخته شده است. این بازی مانند هر بازی 3 بعدی All-Stars به صورت سه بعدی عمل می کند، اما از ساختار مبتنی بر سطح یک بازی سنتی تر ماریو دو بعدی استفاده می کند. همچنین بازی Bowser's Fury اضافه شده است، که به نظر می رسد نشانه های خود را از Super Mario Odyssey گرفته است، با یک محیط جهان باز که بازیکن برای جمع آوری درخشش های گربه کاوش می کند. هدف کلی شکست و پاکسازی Bowser است که توسط یک ماده سیاه عجیب و غریب که سواحل دریاچه Lapcat را آلوده می کند، فاسد شده است. Super Mario 3D World یک بازی عالی برای شروع است و Bowser's Fury فقط این معامله را شیرین می کند.

2. Mario Kart 8 Deluxe (92/100)

Mario Kart 8 Deluxe بار دیگر پورتی از Wii U است که بسیاری از بازیکنان در وهله اول فرصت امتحان کردن آن را پیدا نکردند. Deluxe چیزهای جدیدی به بازی اضافه نمی کند، اما تمام DLC های منتشر شده قبلی خود را یکپارچه می کند و تعداد انگشت شماری از شخصیت های جدید را اضافه می کند. این چندان برای توجیه یک عنوان مجزا برای طرفداران مسابقه نیست، اما این پورت شامل حالت نبرد بسیار قوی‌تری است که برای زیربخشی از بازیکنان کارت کارت عالی است. در حالی که جامعه بر روی یک دنباله فرضی متمرکز شده است، 8 Deluxe یک بازی عالی برای بازی در این بین است.

1. Super Mario Odyssey (97/100)

Super Mario Odyssey بالاترین ورودی این فهرست است، اما این جای تعجب نیست. این بازی هوشمندانه، باهوش و مهمتر از همه به زمان بازیکنان خود احترام می گذارد و هر لحظه را با شادی همراه می کند. فرضیه آن شبیه به ورودی های سه بعدی قبلی مانند 64 یا Sunshine است، اما بازیکنان را به یک تور طوفانی در پادشاهی های مختلف می برد، که هر کدام طراحی نفس گیر خود را دارند و به بازی های قبلی پاسخ می دهند. همچنین شامل اضافه شدن Cappy است، یک فرم متحرک از کلاه امضای ماریو که می تواند از آن برای داشتن موجودات مختلف در سراسر جهان استفاده کند. Odyssey به طور همزمان یک نامه عاشقانه به همه چیزهایی است که ماریو بوده است و بهترین ورودی آن تا به حال - بنابراین منطقی است که در فهرستی قرار بگیرد که بسیاری از گذشته لوله کش پلت فرم را بررسی می کند.