5 گام مهم در راه یادگیری برنامه نویسی

رنامه نویسی یکی از پرمحتواترین و پردرآمدترین مهارت هایی است که باید در یک هزاره داشته باشید. اگر در برنامه نویسی مهارت داشته باشید، فرصت های شغلی فراوانی برای شما وجود خواهد داشت. اگر مبتدی هستید و در مسیر برنامه نویسی خود مشکل دارید، این مقاله برای شما مناسب است. بسیاری از ما راه درست یادگیری کدنویسی را نمی دانیم. بنابراین، تازه کار ها گیج می شوند و برای درک مفاهیم اساسی یک زبان برنامه نویسی تلاش می کنند. در نهایت انگیزه یادگیری برنامه نویسی را از دست می دهند.

امروز، فرآیند 5 مرحله ای را طی می کنیم که شما را راهنمایی می کند و راه را برای بهبود تجربه برنامه نویسی تان هموار می کند.

1. از خود بپرسید چرا می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید:

اولین قدم در یادگیری برنامه نویسی این است که از خود بپرسید چرا می خواهید آن را یاد بگیرید. این مهم ترین و دست کم گرفته شده ترین مرحله در یادگیری برنامه نویسی است.

اگر دلیل خوب و قابل توجهی برای برنامه نویسی نداشته باشید، احتمالاً انگیزه خود را از دست خواهید داد و خیلی راحت ترک می کنید. شما باید دلیل قابل توجهی برای یادگیری برنامه نویسی داشته باشید.

چه بخواهید یک برنامه، وب سایت، نرم افزار توسعه دهید یا فقط می خواهید در کلاس خود نمرات خوبی کسب کنید. باید آنقدر خوب باشد که شما را به سمت هدفتان سوق دهد.

2. زبان برنامه نویسی خود را انتخاب کنید:

قدم مهم بعدی این است که زبان برنامه نویسی خود را انتخاب کنید. شما باید عاقلانه زبان برنامه نویسی را که می خواهید یاد بگیرید انتخاب کنید. زبان برنامه نویسی که انتخاب می کنید باید بر اساس فاکتورهای زیادی باشد. مانند - محبوبیت، آینده، و موارد دیگر.

اگر مبتدی هستید و برنامه نویسی را شروع کرده اید، C یا C++ برای شما بهترین است. زیرا اصول کامپیوتر را برای شما شفاف می کند. با C و C++، می‌دانید که حافظه واقعاً چگونه کار می‌کند و چگونه مدیریت حافظه را به طور مؤثر انجام دهید. در ++C شما چیزهای زیادی در مورد برنامه نویسی شی گرا خواهید آموخت.

اکثر کالج ها و دانشگاه ها C و C++ را نیز به عنوان اولین زبان برنامه نویسی خود تدریس می کنند. این یک گفته رایج است که اگر بتوانید C++ را یاد بگیرید، می توانید هر زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید.

3. ساختمان داده و الگوریتم ها:

اکنون که با زبان برنامه نویسی راحت هستید، می توانید ساختار داده و الگوریتم های خود را شروع کنید. یادگیری ساختار داده مهم ترین و نسبتاً دشوارترین مرحله در یادگیری برنامه نویسی است. انواع مختلفی از ساختار داده وجود دارد. این به شما در بهبود مهارت های حل مسئله کمک می کند. الگوریتم راه های متعددی را برای حل یک مسئله و سپس انتخاب کارآمدترین روش از بین آنها به شما آموزش می دهد. بنابراین، برای برنامه نویس بهتر بودن، ساختار داده و الگوریتم ها ضروری است.

4. ثابت قدم باشید

ثبات کلید اصلی یک برنامه نویس خوب است. اگر در برنامه نویسی خوب نیستید، اما همچنان با آن سازگار هستید؛ یک روز مطمئناً یک برنامه نویس عالی خواهید شد. حتی برنامه نویسان باتجربه گاهی اوقات زمانی که با برنامه نویسی سازگار نیستند، عقب می مانند. بنابراین، شما باید هر روز کدنویسی کنید و هر روز مهارت های کدنویسی خود را بهبود ببخشید.

5. چند پروژه بسازید

ساخت برخی پروژه ها بهترین راه برای بررسی مهارت های کدنویسی و حل مسئله است. پس از یادگیری برنامه نویسی و ساختارهای داده، می توانید پروژه های خود را بسازید. پروژه ها می توانند از هر نوع باشند.  یک برنامه وب، برنامه تلفن همراه، بازی یا هر یک از گرایش های فناوری باشد. اما آزمایش مهارت های کدنویسی شما باید به اندازه کافی چالش برانگیز باشد. بعد از اینکه چند پروژه خوب ساختید. می توانید آنها را در نمونه کار خود نشان دهید، که به شما کمک می کند تا پروژه های بیشتری را از مشتریان خود دریافت کنید. به این ترتیب می توانید با مهارت های خود درآمد خوبی کسب کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید برنامه‌نویس خوبی باشید، اینها چند مرحله هستند که باید دنبال شوند. اگر مشتاق هستید و صبر و حوصله دارید که دست از کار نکشید، مطمئناً یک برنامه نویس عالی خواهید بود.